Ze smakiem po szklaku JIIIS – podsumowanie
Zakończono projekt „Ze smakiem po szlaku Króla Jana III Sobieskiego”. Uroczystość podsumowująca całe przedsięwzięcie odbyło się w SP w Charlężu. Podczas spotkania odbyła się również II Olimpiada wiedzy o Szlaku. Nasza szkoła była odpowiedzialna za opracowanie przepisów do książki kucharskiej, z działu mięs i ryb. Podczas zajęć dziennikarskich przygotowaliśmy recepturę potraw przetłumaczoną na język współczesny. A na zajęciach kulinarnych próbowaliśmy je zrealizować i ugotować pyszności. W książce oprócz przepisów znajdą się nagrodzone opowiadania z konkursu literackiego, poświęconego opowieści o czasach JIIIS, jego kuchni, upodobaniach kulinarnych, postu na dworze króla, jego smakołyków. Oto kilka przepisów, zaczerpniętych z publikacji udostępnionej z muzeum w Wilanowie, „Kucharz Doskonały” i wykorzystanych w książce podsumowujących projekt.
Szczupak po tatarsku. Na danie
Przepis oryginalny
Przyporządzaj jako wyżej, pokraj na kawałki, umarynuj z oliwą, solą, pieprzem, pietruszką, cebulą, grzybkami, dwiema szarlotkami, wszystko usiekaj drobno, obłóż każdy kawałek marynadą, posyp chlebem, opiecz na ruszcie, polewając resztą marynady; opieczone i przyrumione pięknie, daj sucho na półmisku, a sos z remulady na salaterce; sposób robienia onegoż masz w artykule o sosach.
Karp – Pieczyste
Przepis oryginalny
Gdy będzie wielki, dasz go modro na pieczyste; wyprawisz, skrzele obetniesz, obgotujesz, nie oskrobując z łuskwiny. Ułóż go na wielkim półmisku, zagotuj ocet, którym polejesz go po wierzchu karpia, od czego zrobi się niebieski; gotuj potym w krótkim bulionie jako wyżej.
Ugotowawszy, ułóż na serwecie, obsyp pietruszką zieloną, dasz na postne pieczyste, wszystkie ryby smażone i gotowane w krótkim bulionie dać można na post za pieczyste.
Kotlety cielęce opiekane. Na przydatek lub przystawkę
Przepis oryginalny
Oporządziwszy kotlety, umarynuj przez godzinę z solą, pieprzem, grzybami, pietruszką, cebulą, kawałkiem czosnku, z masłem roztopionym, potym wyjąwszy, niech przy kotletach marynada zostanie, posyp chlebem, opiecz, skrapiając resztą marynady; opieczone pięknie podlej na spód sosem z dwóch łyżek soku agrestowego i cielęcego z solą i pieprzem zrobionym, możesz dać i bez sosu.
Podróbki, czyli lekkie cielęce po miejsku. Na przydatek lub przystawkę
Przepis oryginalny
Weź podróbki cielęce, lekkie, serce, pokraj drobno, wypłucz w wodzie zimnej, obgotuj moment w gorącej, włóż potym w rondel z kawałkiem masła, wiązką ziół, zagotuj, wsyp szczubeć mąki, zalej bulionem. Nareszcie wbij trzy żółtka z mlekiem zmieszane, przygrzej, na wydaniu wlej odrobinę soku winnego.
Kotlety wieprzowe z zaprawą. Na danie
Przepis oryginalny
Pokraj kotlety, ugotuj z bulionem, wiązką pietruszki, solą i pieprzem, obgotuj mleczko cielęce, pokraj w kostkę, włóż w rondel z grzybkami, wątróbką z drobiu, kawałek masła, przystaw do ognia; wsyp szczubeć mąki, wlej połowę bulionu, połowę wina białego, soku ile potrzeba dla zaprawienia potrawy, osól, opieprz, wrzuć wiązkę pietruszki, cebulę, półnożkę czosnku, dwa goździki, ugotuj i wysadź dobrze sos, polej nim kotlety.
Mleczko cielęce – (grasica) — gruczoł wydzielania wewnętrznego, położony po wewnętrznej stronie mostka cielęcia. Z mleczka cielęcego można przyrządzać potrawy w podobny sposób, jak z mózgu. Przed przyrządzeniem należy mleczko moczyć w zimnej wodzie, aby usunąć z niego krew.